عضویت    ورود به سیستم    یکشنبه 02 اردیبهشت 1397

  شیوه‌های جستجوی همزمان در شبکه سیکا

 

 جستجوی سریع پایان‌نامه‌ها:

با توجه به اهمیت جستجوی پایان‌نامه‌‌ها در شبکه سیکا، جستجوی سریع  پایان‌نامه‌‌ در صفحه اصلی فراهم شده است. فقط کافی است در قسمت جستجوی پایاننامه، عبارت مورد نظر را وارد و گزینه " انجام جستجو" را انتخاب کنید.

 

 

به علت زیاد شدن تعداد واحدهای دانشگاهی فعال در شبکه سیکا، طبقه‌بندی مراکز امری اجتناب‌ناپذیر می‌باشد. از این‌رو به جهت سهولت دسترسی به منابع اطلاعاتی، طبقه‌بندی استانی حائز اهمیت می‌گردد. اما جستجو در کل واحدهای دانشگاهی یا به عبارت بهتر در کل شبکه سیکا نیز از ارزش بسیار بالایی برخوردار است. به همین دلیل در پورتال جدید، جستجو با دو روش زیر ارایه می‌گردد: 

جستجوی کشوری: جستجوی همزمان در تمامی واحدهای دانشگاهی سراسر کشور

جستجوی استانی: جستجوی همزمان در واحدهای دانشگاهی یک استان خاص

 
شیوه جستجوی کشوری

  برای جستجو در تمامی واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی یا به عبارت بهتر در کل شبکه سیکا، کافی است که از صفحه اصلی برروی منوی جستجوی کشوری کلیک و سپس بر حسب نیازخود، جستجوی منابع فارسی یا لاتین را انتخاب کنید.


درپنجره‌ای که به شکل زیر باز می‌شود، با استفاده ازدو فرم "جستجوی ساده"، و"جستجوی پیشرفته" می‌توانید به صورت همزمان در واحدهای دانشگاه آزاد مورد نظر، به جستجو بپردازید. حالت پیش‌فرض برای جستجو، فرم جستجوی ساده است و برای انتخاب فرم جستجوی پیشرفته، کافی است بر روی آن کلیک کنید.

 

لازم به ذکر است ابتدا شیوه جستجوی ساده ، به تفصیل توضیح داده می‌شود و درانتها امکانات موجود در فرم‌ جستجو‌ی پیشرفته مطرح می گردد.

  شیوه جستجوی ساده

 ابتدا عبارت مورد نظر برای جستجو را در بخش "عبارت جستجو" وارد کنید. سپس در دریچه بازشونده روبروی عبارت جستجو، مدخل جستجوي دلخواه خود را انتخاب کنيد (فلش سمت چپ اين دريچه را فشار دهيد و از فهرست مداخل، مدخل مورد نظر را انتخاب کنيد). توضيح اينکه، در اين حالت مي‌توانيد از عملگرهاي منطقي ("و"، "يا" و "بجز") استفاده و عبارات جستجو را با هم ترکيب منطقي کنيد.

   اعمال محدودیت‌ها در جستجو

    برای محدود کردن نتایج جستجو از فیلترهای زیر می‌توانید استفاده کنید:

       تاریخ اثر

  در این قسمت از صفحه، تاریخ نشر یک مدرک،می تواند محدود به يک دوره زماني خاص شود. فرض کنيد مي‌خواهيد از ميان نتايج جستجو، منابعی را بازيابي کنيد که بين سالهاي 1376 تا 1384 چاپ شده‌اند. در اين حالت، تاريخ کوچکتر (شروع فاصله زماني) را در دريچه سمت راست و تاريخ بزرگتر (اتمام فاصله زماني) را در دريچه سمت چپ وارد کنيد.

 

انتقال به بالای صفحه

    انواع پایگاه

  دراین قسمت می‌توانید تعیین کنید جستجو درکدام نوع از پايگاه‌ها انجام گيرد. چنانچه می‌خواهید در تمام انواع پايگاه‌ها اعم از کتاب، نشريه، مقاله و ...، جستجو انجام شود، مربع سمت راست گزينه "تمام انواع پایگاه داده" را کليک کنيد تا تمام گزينه‌ها به شکل انتخاب شده تغيير کنند. در غیر این صورت پايگاه‌هاي مورد نظر خود را تک به تک انتخاب نمایید. به عنوان مثال، فرض کنید می‌خواهید فقط در پایگاه کتاب و مقالات جستجو انجام شود؛ به شکل زیرتوجه کنید:

  

  مراکز اطلاع‌رسانی

  چنانچه بخواهید جستجوی خود را به یک واحد محدود کنید، می‌توانید از فهرست مراکز اطلاع‌رسانی، واحد موردنظر را مشخص کنید. برای این کار ابتدا تیک مربوط به همه مراکز اطلاع رسانی را برداشته و سپس واحد یا واحدهای موردنظرتان را بااستفاده از تیک انتخاب کنید. درغیر این صورت جستجو به شکل پیش‌فرض در تمام واحدهای دانشگاه آزاد انجام می‌شود.

 به عنوان نمونه، شیوه جستجوی کتابها و مقالات با موضوع روانشناسی کودک در تمامی واحدهای دانشگاه آزاد سراسر کشور در شکل زیر نمایش داده شده است:

 

  پس از وارد کردن اطلاعات لازم برای جستجو، تکمه "انجام جستجو"  را در پایین صفحه کلیک کنید. نتایج جستجوی شما در صفحه‌ای به شکل زیر نمایش داده می‌شود. برای مشاهده  یافته‌های مربوط به بیش از یک واحد، می‌بایست با استفاده از تیک، آنها را انتخاب و سپس گزینه "نمایش نتایج جستجوی انتخابی" را کلیک کنید. درغیر این صورت برای مشاهده یافته‌های یک واحد خاص، بر روی نام آن واحد دوبارکلیک نمایید. به عنوان مثال، براي مشاهده "فقط یافته‌های مربوط به واحد قوچان" روی نام آن کلیک می‌شود.

 

 

 سپس در صفحه‌ای به شکل زیر می‌توانید نمایش خلاصه رکوردهای یافته شده را مشاهده نمایید.

با انتخاب فرم کامل، میتوانید اطلاعات کامل سند را مانند شکل زیر مشاهده کنید.

 

  حال به کاربرد دو گزینه دیگر "سابقه جستجو" و" نمایش خلاصه رکوردها" موجود درشکل فوق اشاره می‌شود:

 برای مشاهده سابقه جستجوهای انجام شده، می‌توانید ازگزینه "سابقه جستجو" استفاده نمایید. چنانچه بخواهید به صفحه مربوط به نتایج جستجو بازگردید، می‌بایست بر روی گزینه "نمایش خلاصه رکوردها" کلیک کنید.

   انتقال به بالای صفحه

 

آشنایی با فرم جستجوی پیشرفته

  همانطور که در شکل زیر مشاهده مي‌کنيد، در جستجوي پيشرفته، امکانی وجود دارد که حداکثر سه عبارت جستجو را در سه مدخل دلخواه با هم ترکيب منطقي کرده و جستجو کنيد. مزيت اين نوع جستجو در اين است که در يک جستجوي ترکيبي، مي توانيد ترتيب مداخل را آزادانه تغییر دهيد. برای مثال شیوه جستجوی کتاب‌هایی با ناشر"امیرکبیر" که عنوان آنها "ایران" نباشند (ناشر=امیرکبیر بجز عنوان=ایران) درشکل زیر نمایش داده شده است.

      شیوه جستجوی استانی

  برای جستجو در واحدهای دانشگاه آزاد یک استان خاص، کافی است در نقشه ایران  که در صفحه اصلی موجود است(شکل  الف) و یا از طریق منوی اصلی جستجوی استانی (شکل ب)،بر روی استان مورد نظر، کلیک کنید. به عنوان مثال استان خوزستان.


شکل الف

     شکل ب

 لازم به ذکر است پس از انتخاب استان مورد نظر می‌توانید همان‌گونه که در ابتدای راهنما شیوه جستجوی ساده توضیح داده شده است، جستجوی خود را انجام دهید.